CD74HC390MT
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
CD74HC390MT
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Counters, Dividers
Reset : Asynchronous
Direction : Up
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : 74HC
Logic Type : Counter, Decade
Supplier Device Package : 16-SOIC
Count Rate : 35 MHz
Mfr : Texas Instruments
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Timing : -
Voltage - Supply : 2 V ~ 6 V
Package / Case : 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)